O testowaniu w React słów kilka

W społeczności programistów bardzo dużo mówi się o wartości, którą wnosi pokrycie projektu jak największą ilością testów jednostkowych. Na ich temat powstało już wiele prezentacji, kursów i książek, a znajomość pojęcia ‘Test Driven Development’ jest de factostandardem do podjęcia pracy w IT nawet na stanowisku juniora. Skąd więc bierze się taki dysonans, że gdy zaczniemy już pracę w nowej firmie to pierwsze co słyszymy o testach to “nieutrzymywalne”, “nie da się ich napisać”, lub “nie ma na nie czasu, a tester/QA i tak będą to sprawdzać”? Z czego wynika niechęć frontendowców do pisania chociaż najmniejszych testów jednostkowych? Dlaczego testy przede wszystkim kojarzą nam się z purystami i teoretykami? Jako osoba, którą w pracy ciekawi podejście ludzi do różnych tematów, oraz na podstawie własnych doświadczeń chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami na temat tego skąd w programistach Reacta może występować niechęć do pisania efektwynych testów jednostkowych, a także czy możemy jakoś temu zaradzić.

speaker photo

Michał Starski

Software Developer w Just Join IT z kilkuletnim doświadczeniem zarówno w pracy z teamami frontendowymi jak i backendowymi.
Obecnie zainteresowany konceptami takimi jak Domain Driven Design i Clean Architecture, oraz ich praktyczną aplikacją w Node.js.
Wierzy, że minimalizm i zamazywanie granic pomiędzy osobami technicznymi i nietechnicznymi jest cechą, która ratuje projekty przed upadkiem.

zobacz nagranie