Goal-oriented JavaScript development

JavaScript od zawsze był uznawany za "dziki zachód" w branży IT. Jego elastyczność pozwala programistom na wykorzystywanie tego języka praktycznie w każdym środowisku uruchomieniowym.
Niestety ma to też swoje minusy.
Obecnie, dużo rozpoczętych projektów wpada w nieskończoną pętle refactorów, nigdy nie widząc światełka w postaci upragnionego deployu.
Odbija się to nie tylko na kieszeniach biznesu, ale także na zdrowiu psychicznym pracowników, którzy muszą z takim produktem pracować.
Ciągłe rotacje w zespole sprawiają, że czujemy się jak Syzyf pchający głaz pod górę tylko po to, aby zaraz znowu upadł na dół.
Po paru latach mojej przygody z komercyjnym JS'em zacząłem się zastanawiać, czy można zapobiec takim sytuacjom. Co je powoduje?
Głęboko wierzę, że jest to możliwe, ale tylko z odpowiednim nastawieniem - nastawieniem, które opisuje jako "Goal-oriented software development".
W mojej prezentacji przedstawię założenia tego podejścia i w jaki sposób może cię ono uratować przed katastrofą w zespole.

speaker photo

Michał Starski

Software Developer w Just Join IT z kilkuletnim doświadczeniem zarówno w pracy z teamami frontendowymi jak i backendowymi.
Obecnie zainteresowany konceptami takimi jak Domain Driven Design i Clean Architecture, oraz ich praktyczną aplikacją w Node.js.
Wierzy, że minimalizm i zamazywanie granic pomiędzy osobami technicznymi i nietechnicznymi jest cechą, która ratuje projekty przed upadkiem.

zobacz nagranie