Łatwe zarządzanie Pythonem, paczkami i projektami na Twoim komputerze

Zarządzanie wersjami Python’a i paczkami czasem może być uciążliwe. Programiści JavaScript mają swój folder “node_module” (a wraz z nim 1001 dowcipów na temat wielkości tego folderu ;), ale my, Pythonowcy, nie mamy czegoś takiego jak “python_module” (jeszcze nie!). Zamiast tego mamy tajemnicze środowiska wirtualne, którymi musimy zarządzać. A jeśli dodatkowo potrzebujemy używać różnych wersji Python’a, może się z tego zrobić bałagan.
Może ale nie musi. Przy pomocy kilku prostych narzędzi można łatwo poskromić zarówno różne wersje Pythona, jak i jego paczki. W tej prezentacji pokażę wam jak to zrobić.
Porozmawiamy między innymi:
- O tym, jak zainstalować kilka różnych wersji Python’a i przełączać się między nimi dzięki narzędziu “pyenv”. A nawet jak ustawić różne wersje Python’a dla różnych projektów na swoim komputerze.
- Czym są środowiska wirtualne (virtual environments), jaka jest różnica między różnymi narzędziami do zarządzania nimi (wbudowany moduł venv kontra virtualenvwrapper) i jak ich używać.
- Jak instalować paczki globalnie bez ryzyka, że ich zależności się ze sobą “pogryzą”.
- Dlaczego nie zawsze potrzebujesz takich narzędzi jak pipenv czy Poetry do zarządzania swoimi projektami (i czym je zastąpić).

speaker photo

Sebastian Witowski

Sebastian pracuje jako niezależny freelancer, konsultant i szkoleniowiec Python’a. Swoją przygodę z programowaniem zaczął jako programista w CERN’ie, a teraz pomaga firmom rozplątać ich skomplikowane architektury, ulepszyć narzędzia, z których korzystają i zautomatyzować rzeczy, które już dawno powinny być zautomatyzowane. W wolnym czasie pisze bloga, jeździ po konferencjach Python’owych i próbuje przebrnąć przez wiecznie rosnący stos książek.

zobacz nagranie