Definicja API HTTP: to też dane

Czy programowanie funkcyjne to tylko funktory, monady i teoria kategorii? Nie!
Czy programowanie funkcyjne może być zastosowane to tak przyziemnego problemu jak definiowanie API HTTP? Jak najbardziej!
Przywykliśmy do wystawiania API HTTP za pomocą adnotacji, takich jak `@GET`, `@Param` itp. (metadanych). Czy da się pójść krok dalej i użyć "normalnej" struktury danych? Jak wtedy wygląda kod? Czy nadal jest czytelny? Jakie operacje na takiej strukturze danych możemy wykonać? Co tracimy, a co zyskujemy w porównaniu z innymi podejściami?
Używając języka Scala i biblioteki tapir, spróbujemy podczas kodowania na żywo odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z powyższych pytań. Wcześniejsza znajomość Scali nie jest konieczna.
Chodź i zobacz jak za pomocą programowania funkcyjnego ulepszyć "status quo”!

speaker photo

Adam Warski

Jestem jednym z współzałożycieli SoftwareMill (http://www.softwaremill.com), gdzie koduje głównie używając Scali i innych ciekawych technologii. Część czasu spędzam nad różnymi projektami open-source, m.in. sttp, tapir, ElasticMQ i innymi. Byłem prelegentem na konferencjach takich jak Devoxx, ScalaDays, GeeCON czy LamdbaConf.
W trakcie pozostałego wolnego czasu próbuję przeczytać internet na tematy około-programistyczne, przemyślenia kierując na bloga (https://softwaremill.com/blog).

zobacz nagranie