Zapraszamy na 55 edycję tech.3camp. Tematem spotkania będzie testowanie oprogramowania. Po prelekcjach jak zawsze zapraszamy na pizzę, piwo i inspirujące rozmowy w kuluarach!

AGENDA: 

18:00 – 18:30 – Tomasz Klepacki, LPP, JIT Team –  Headless Browser Testing w kontekście wydajności

Testowanie aplikacji webowych na przeglądarkach typu headless już od jakiegoś czasu stanowi realną alternatywę dla tradycyjnych testów wykonywanych na przeglądarkach z GUI. Wynika to przede wszystkim z potrzeby coraz szybszego dostarczania aplikacji, a co za tym idzie konieczności wykonywania szybkich oraz stabilnych testów E2E. W trakcie prelekcji wyjaśnię, czym jest testowanie aplikacji w przeglądarkach typu headless i w jakich przypadkach warto ich używać. Omówię również najpopularniejsze przeglądarki takie jak Chrome Headless, Firefox Headless, Puppeteer, HtmlUnit, JBrowse. Na sam koniec przedstawię benchamarking wydajności poszczególnych przeglądarek oraz zużycie zasobów maszyny, na której są one wykonywane. Serdecznie zapraszam :)

18:30 – 19:00 – Jan Zaremski i Tomasz Rumpca, Finastra – Quality Assurance – czy chodzi tylko o testowanie? 

Jak oceniłbyś jakość swojego procesu i jego wpływ na jakość produktu?

Czy kiedykolwiek:

  • szukałeś kodu projektu rozproszonego po wielu repozytoriach?
  • widziałeś czerwony buildI i nie wiedziałeś co go powoduje?
  • miałeś wrażenie, że deweloperzy i testerzy rozmawiają w różnych językach?
  • czekałeś wiele godzin na wyniki testów automatycznych?
  • musiałeś robić ręcznie release, mimo że budowanie aplikacji jest zautomatyzowane?

Jeśli tak, to prawdopodobnie wiesz, że testy to nie jedyna rzecz, która ma wpływ na jakość aplikacji. W trakcie naszej prezentacji opowiemy, jak zidentyfikować problemy w procesie wytwarzania oprogramowania i jak je naprawić, by podnieść jakość produktu.

19:00 – 19:30 – Karol Gierszewski, InfoShare Academy – Wstęp do testowania wydajnościowego 

Wydajność. Problem, z którym spotkał się lub prędzej czy później spotka każdy z nas. Chciałbym Wam przedstawić wyzwania, na jakie natraficie w momencie, kiedy wasza aplikacja zwalnia tak bardzo, że konieczne staje się podjęcie radykalnych kroków. Zaczniemy od teorii, rodzajów testów wydajnościowych, po czym przejdziemy do konkretnych rozwiązań, porad i narzędzi, które każdy będzie mógł zastosować w swoim projekcie.

19:30 – 19:35 – przerwa

19:35 – 20:05 – Igor Barkowski, GetResponse – Testy wydajnościowe aplikacji PHP w procesie CI

W podejściu zwinnym kod wytwarzamy, testujemy i wdrażamy na środowiska produkcyjne w trybie ciągłym. Dynamika zmian motywuje nas do implementacji narzędzi, które wspierają ten proces i pozwalają wykryć na wcześniejszym etapie potencjalne problemy. W ten sposób zapobiegamy konsekwencjom, takim jak degradacja wydajności działania aplikacji i/lub nieprzewidziane obciążenie infrastruktury. Opowiem o tym, w jaki sposób w GetResponse wykorzystujemy oprogramowanie Blackfire.io w procesie CI, adresując wspomniane problemy.

20:05 – 20:35 – Paweł Krzyżanowski, Vector –  Mocking embedded SYSTEM for software validation

Testowanie systemów wbudowanych wymaga często stosowania niestandardowych rozwiązań. Na prelekcji zostanie przedstawione testowanie urządzenia z wykorzystaniem ‚mocks’, które pozwalają zastąpić nie tylko część sprzętu znajdującego się bezpośrednio w urządzeniu, ale również sprzętu laboratoryjnego. 

Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne, ale z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązuje wcześniejsza REJESTRACJA.

Kiedy: wtorek, 14 maja 2019, godz. 18:00

Gdzie: O4 Coworking (Olivia Business Centre), al. Grunwaldzka 472B

PRELEGENCI:

Tomasz Klepacki 

Test Automation Lead oraz Test Architect w LPP i JIT Team. Tester z ponad 8-letnim doświadczeniem. Od 6 lat specjalista się w projektowaniu, rozwoju i utrzymaniu testów automatycznychdla aplikacji webowych oraz testów wydajnościowych. Doświadczenie w obszarze testowania zdobywał min w projektach w branży ubezpieczeniowej, morskiej, zarządzania informacją. Obecnie zajmuje się projektowaniem strategii, infrastruktury oraz dostarczaniem frameworków testowych dla działu E-Commerce LPP SA. Entuzjasta testowania automatycznego, nowych technologii oraz tematyki Test Ops. Prelegent na lokalnych meetupach testerskich oraz trener. W wolnych chwilach pasjonat gry na gitarze oraz fan dobrego kina.

Jan Zaremski 

Automatyzacją testów zajmuję się od ponad 4 lat. Obecnie, jako Senior QA Automation Engineer w Finastra, odpowiedzialny jest za szukanie i wdrażanie nowych technologii, rozwiązań i procesów, które ułatwiają zapewnianie jakości i przenoszą je na nowy poziom. Zwolennik ciągłego wychodzenia z własnej strefy komfortu i zacierania granic pomiędzy deweloperami i testerami. 

Tomasz Rumpca

Java deweloper z ponad 4-letnim doświadczeniem. Jako Senior Software Engineer w Finastra, pracuje nad rozwojem oprogramowania integrującego szerokie spektrum aplikacji z firmowego portfolio, zarówno systemów działających on-premise jak i rozwiązań pracujących w chmurze. Zwolennik ułatwiania sobie życia dzięki wykorzystywaniu maksimum możliwości dostępnych narzędzi i automatyzacji procesów.

Karol Gierszewski

Certyfikowany tester ISTQB – FL, Agile, CTAL – TTA. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu testowania oprogramowania oraz inżynierii wymagań w projektach informatycznych. Prelegent zarówno na lokalnych spotkaniach, jak i ogólnopolskich konferencjach. W Aspire Systems Poland jako członek zespołów scrumowych zaraża wszystkich swoim bezkompromisowym podejściem do zapewniania jakości, trener w infoShare Academy. Trzykrotnie na podium TestingCup. Aktualny mistrz Polski w testowaniu oprogramowania.

Igor Barkowski

Od blisko 2 lat pracuję w GetResponse jako Application Performance Specialist. Na co dzień zajmuję się analizą złożonych problemów wydajnościowych, poszukiwaniem wąskich gardeł i wskazywaniem możliwych rozwiązań optymalizacyjnych. Współpracuję bezpośrednio z zespołami Dev, Ops i biznesem. Moje wcześniejsze doświadczenie pochodzi z branży finansowej, gdzie pełniłem rolę administratora aplikacji oraz team leadera.

Paweł Krzyżanowski

Inżynier biomedyczny, elektronik, programista systemów wbudowanych, tester, obecnie: lead developer & SQA engineer w firmie VECTOR TECHNOLOGIES. Od 5 lat rozwija systemy wbudowane, łącząc wiedzę zdobytą podczas doktoratu na uczelni oraz praktyki zawodowej. Od ponad roku bierze aktywny udział w tworzeniu testów, układaniu scenariuszy testowych oraz podkreślaniu istotności testów w środowisku biznesu.